Ekološka prerada maslina
Tradicija proizvodnje i kvalitete od 1918
Napredni i ekološki proces
Nakon berbe, prerada maslina u maslinovo ulje trebala bi se odviti što prije kako bi kvaliteta ulja zadržala postojanost. Stoga u našoj uljari prerađujemo masline isti dan kada su ubrane, s kapacitetom 2 tone na sat. Plodovi se donose u našu uljaru gdje ih važemo i peremo, odnosno „tuširamo“. Zatim ih meljemo u mlinu pa miješamo 20 minuta na temperaturi nižoj od 25 stupnjeva, takozvano hladno prešanje kojim dobijemo „olive juice“.
Kako bismo od soka maslina dobili ulje, koristimo dekanter – svojevrsnu centrifugu koja odvaja s jedne strane ulje, a s druge polutekuću kominu koja puni cisterne izvan uljare.
Trenutačno se možemo pohvaliti trećom generacijom postrojenja.
Započeli smo s tradicionalnim i posjetiteljima atraktivnim otvorenim preradama, kamenom i prešom, zatim se proizvodnja odvijala u tri faze – dobivanje ulja, komine i vegetativne vode, a sadašnja prerada podrazumijeva dvije faze – proizvodnju ulja i dobivanje polutekuće komine.
Neprestano ulažemo u ekološki prihvatljivu proizvodnju pa tako u trećoj generaciji trošimo puno manje vode i struje, a istovremeno zadovoljavamo sve higijenske uvjete.
Zaštita okoliša je ponos naše uljare
Zaštita okoliša velika je vrijednost i ponos naše uljare. Nova tehnološka oprema omogućava povećanje ukupnog kapaciteta prerade, brži proces prerade, povećanje količine i kvalitete maslinovog ulja, uz smanjenje proizvodnih troškova.
Nova tehnološka linija troši oko 26 % manje vode u proizvodnom procesu i ima potpunu, 100 % uštedu u troškovima za biogorivo jer se izdvojene koštice vlastite sirovine koriste kao biogorivo za toplovodni kotao u proizvodnom procesu te za centralno grijanje pogona.
Naime, kvaliteta ulja raste s manjom upotrebom vode, zadržavaju se fenolni spojevi, odnosno prirodni antioksidansi koji štite ulje od oksidacijskog kvarenja i produžuju rok trajanja ili jednostavno rečeno, ulje nije „isprano“.